Menu

Význam diverzity a inkluze na pracovišti a proč jsou důležité pro váš byznys

Diverzita a inkluze jsou momentálně jedny z nejvíce zmiňovaných slov v náboru a zájem o jejich význam a aplikaci se zvyšuje. V tomto článku například zjistíte, co znamená diverzifikovaný tým nebo jaký má nábor vliv na diverzitu. Už od začátku je ale třeba být si vědomi, že změna se nestane přes noc. Abyste do vaší firmy přivedli více diverzity a inkluze, bude to vyžadovat čas a snahu, ale každá minuta za to bude stát.‍

Jaký je rozdíl mezi diverzitou a inkluzí?

Když mluvíme o diverzitě, mluvíme o tom, jak se stát více různorodým jako tým. Jde o sloučení rozdílných perspektiv – bez ohledu na to, zda tyto rozdíly pocházejí z náboženství, pohlaví, koníčků nebo kulturního pozadí. A součet všech těchto různých perspektiv je to, co vás posiluje jako společnost.

Inkluzivní jste jako společnost v tom případě, když všichni ve vašem týmu mají pocit, že mohou přivést do práce celé své já, a když nikdo nemusí skrývat žádnou část své identity ze strachu, že by byl za to šikanován. V inkluzivním týmu vzájemné rozdíly oslavujete místo toho, abyste si z nich dělali legraci.

Viceprezidentka inkluzivní strategie pro Netflix, Vernā Myers, pojmy trefně shrnula:

„Diverzita je pozvánka pro všechny na party, zatímco inkluze je, když ti lidé mohou na té stejné party svobodně tančit.“

Proč je důležité stát se diverzifikovanou a inkluzivní společností?

Všichni víme, že věnovat pozornost těmto tématům je jednoduše ta správná věc. Ale pokud jde o stanovení priorit, investice do nabídek s potenciálním finančním výsledkem často dostanou přednost před investováním do firemní kultury.

Zde je několik argumentů, které vám, vašemu týmu nebo vašemu manažerovi ukážou, že trávení času s diverzitou a inkluzí bude tou nejlepší investicí, kterou můžete v dlouhodobém horizontu udělat.

1. Větší přizpůsobivost

Podpora prostředí, které vítá rozdíly, vás jako tým učiní flexibilnějšími. Budete schopnější vypořádat se s rychlými změnami na trhu díky tomu, že máte na palubě mnoho různých perspektiv – proto nebudete riskovat špatná rozhodnutí v důsledku homogenního „skupinového myšlení“.

2. Inovace

Čím flexibilnější, tím inovativnější bude váš tým – což vám zase poskytne konkurenční výhodu. Výzkum zahrnující více než 4 200 společností ukázal, že podniky zaměstnávající více žen častěji přinesou na trh radikální inovace během dvou let. ‍

3. Ušetříte peníze

Díky diverzitě a inkluzi rovněž ušetříte spoustu peněz. Pokud se vaši zaměstnanci cítí, že mohou přivést do práce celé své já, sníží se tím náklady vzniklé v důsledku absence. Přemýšleli jste o tom, kolik stojí najmout nové lidi pokaždé, když někdo odejde, protože se necítí jako doma?

4. Silnější zaměstnavatelská značka

Podporováním rovných příležitostí pro všechny posílíte značku zaměstnavatele, která vám umožní přilákat širší škálu talentů. Všichni už víme, že mileniálové si více cení účelu než výplaty a práce pro moderního zaměstnavatele je toho rozhodně součástí.

5. Zisk nových zákazníků

Lidé se rádi spojují se značkami, se kterými se mohou ztotožnit – stačí se zamyslet nad tím, jak máme tendenci oblíbit si lidi, kteří nám jsou podobní. Pokud diverzifikujete svůj tým, budete se moci spojit s širším publikem, což vám umožní získat více zákazníků.

6. Stanete se příkladem pro jiné společnosti

Praktikováním diverzity a inkluze půjdete příkladem dalším společnostem. Vezměme si například Patagonii, která připravila cestu pro další oděvní podniky za zaměřením na udržitelnou výrobu.

(Pokračování článku: https://www.homerun.co/artofwork/guides/diversity)

Jak se stát inkluzivní a diverzifikovanou firmou?

Teď už rozumíte, proč jsou diverzita a inkluze na pracovištích důležité a výhodné. Kde ale začít? Diverzita vychází z náboru, ale firmy si často neuvědomují, že je ve výběrových procesech nových zaměstnanců ovlivňuje celá řada nevědomých předsudků, zaujetí a zkreslení. Takové nevědomé předsudky vznikají po celý život, jsou způsobené výchovou, vzděláním i prostředím, ve kterém se člověk pohybuje. Tím pádem si naprosto automaticky vytváříme názory na cokoli, včetně lidí kolem sebe. S těmito předsudky pak vcházíme do společností, kde jako HR, personalisté nebo recruiteři nabíráme zaměstnance a očekává se, že budeme dostatečně otevření různým typům talentů.

Pokud chcete do vaší firmy přivést více diverzity, musíte mít jistotu, že vaše náborové procesy diverzitě nebrání. V Recruitment Academy nyní uvádíme nový kurz Diverzita v náboru, vedený Milanem Novákem, majitelem společnosti GoodCall, a psychologem Janem Ženatým. V celodenním kurzu se mj. naučíte, jak si nevědomé předpojetí uvědomit a jak se mu při pohovoru nebo v jiné části náborového procesu vyhnout. V interaktivní části kurzu si na sobě na místě vyzkoušíte, zda se necháváte při rozhodování předsudky ovlivnit a dozvíte se, jak nábor lépe strukturovat, abyste se jakémukoliv předpojetí vyhnuli.

Příští termín kurzu je 19. srpna 2020. Přihlaste se a dejte diverzitě zelenou. 

Vyznam diverzity inkluze a predsudku v modernim recruitmentu

Poslední aktualizace úterý, 14 červenec 2020 09:31

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz