Menu

Jak skrze eventy a důležitá témata budujeme hlubší vztahy s klienty – se Šárkou Taxovou z GoodCallu

Utužování vztahů, diskuze o vzájemné spolupráci, vymýšlení nové strategie. K tomu v běžné praxi slouží schůzky s klienty. To by ale nebyl GoodCall, abychom se spokojili s něčím „běžným”. Již pravidelně pořádáme klientské setkání ve formě GoodCall for Breakfast, a to jednou za půl roku, vždy na jiném místě, s jiným tématem a jinými hosty.

Dá se říct, že za každou „snídaní“ stojí vyšší cíl – smysl. Témata volíme dle toho, aby mezi hosty vyvolala diskuzi a pomohla jim zamyslet se nad jejich každodenní činností z jiné perspektivy a přinesla informace, které mohou využít ve svém působení. Perfektním příkladem toho byl prozatím poslední, čtvrtý event z edice GoodCall for Breakfast, který zaštiťoval téma Bias & Diversity in Recruitment. Je to právě jedno z těch témat, nad kterým se člověk nezamýšlí každý den. Poslechnout si silné příběhy jako např. od řečníků akce Davida Lukeše, ředitele Paraple a Lenky Sovové a Williama A. Kastlera ze společnosti SAP, může být pro někoho znatelný zásah do reality.

 NNX2332 1

Témata diverzity a předsudků se v poslední době linou napříč celým GoodCallem i platformou GoodGroup. Vedení GoodCallu pracuje na budoucím zpřístupnění pracovních prostor pro vozíčkáře a CEO Milan Novák brzy zahájí svůj nový kurz Diverzita v náboru v Recruitment Academy, kde učí, jak se nenechat ovlivnit předsudky a o jejich vlivu na rozhodnutí při náboru. Diverzitě se věnují i naši klienti. Jedním z nich je společnost SAP, která vytváří a uzpůsobuje pracovní místa skrze program Autism at Work. David Lukeš ze společnosti Paraple není náš klient, ale s GoodCallem již v minulosti měl co do činění. Ale o tom už vám více poví Šárka Taxová, Head of Commercial at GoodCall, v následujícím rozhovoru.

____________

Šárko, jak vznikl nápad pořádat GoodCall for Breakfast?

Když jsem přišla do společnosti GoodCall, byla zde již s pevnými kořeny vybudována specializace Multilingual. V rámci podpory rozšíření povědomí o této divizi jsme začali plánovat první GC for Breakfast, kde bychom s klienty sdíleli více informací, o tom, co děláme, umíme a třeba se přidali i noví klienti. První akce se konala v samotných kancelářích GoodCall Praha a celý tým se hned vrhnul na to, aby se vše včas a správně zorganizovalo. Jako prvního řečníka jsme pozvali Generálního ředitele ze společnosti CDK, který vyprávěl o tom, jak vše běží na trhu práce, s čím se samotná firma potýká a jaké jsou statistiky v rámci oblasti Business Services. Jak by řekl Marián Jelínek: „(Původní) Myšlenka otěhotněla“ a vše dostalo rozměr až do uspořádání 4. akce GoodCall for Breakfast, vždy s jiným přínosným tématem.

Proč jste pro čtvrtou snídani vybrali téma Bias & Diversity?

Při mém vstupu do GoodCallu jsme se bavili o tom, jak zpřístupnit naše kanceláře lidem na vozíčku, aby mohli být součástí našeho týmu. Zde vedla má cesta k prvnímu kontaktu s Paraple, právě s panem Davidem Lukešem. Původní projekt taktéž byl, že GoodCall propojí společnosti s kandidáty, kteří jsou na vozíčku, a tak jim pomůže najít vhodné profesní zaměstnání.

Z tohoto pak vzešla myšlenka na téma „Bias & Diversity in Recruitment“ pro 4. GoodCall for Breakfast, kde vystoupil pan David Lukeš jako zástupce organizace Paraple a kolegové ze společnosti SAP, kteří aktivně posouvají program pro lidi s autismem. Celou akci uváděl Milan Novák, CEO GoodCall, který v posledním roce přednáší na téma diverzity v rámci kurzu Diverzita v náboru. Vše se v tu chvíli propojilo a bylo další téma na světě. Téma pro společnost nevšední, citlivé a velice důležité.

 NNX2321 1

Jaké bylo tehdy spolupracovat s Davidem?

S Davidem jsme dlouhodobě v kontaktu a věřím, že dále budeme. David má svou osobní zkušenost, kdy se mu nešťastným skokem do vody změnil život. Ví, jaký je život pro lidi na vozíčku předtím a potom. Má v sobě velkou vnitřní sílu. Nyní zodpovídá a aktivně vede organizaci Paraple, je vzorem pro ostatní. Vždy, když se potkáme, tak jeden druhého nějakým způsobem obohatíme. Při jednom ze setkání nešlo jinak a byly se mnou i mé děti. David tou dobou právě chystal akci Běh pro Paraple, a tak se dětí rovnou začal ptát, co by tam chtěly mít za zábavu. A znáte děti, jak jsou spontánní, začaly hned sypat všechna svá přání. Líbí se mi, že dokážeme najít něco společného.

Jak reagoval na pozvání na GoodCall for Breakfast #4?

Já myslím, že David hned říkal, že přijde. Říkala jsem mu, že máme tady tento nápad a byla bych moc ráda, kdyby osobně vystoupil a řekl svůj příběh. Ladili jsme pak už jen termín, David byl na podzim hodně časově vytížený.

Jak ses dozvěděla o programu Autism at Work?

Se společností SAP spolupracuje nejvíce tým Multilingual. Když jsme se dozvěděli, že zde existuje program zaměstnávání lidí s autismem, domluvili jsme se na prvním setkání s kolegyní Lenkou, slovo dalo slovo a proběhly první scénáře programu chystané akce.

Myslíš, že to může ostatní firmy motivovat k tomu, aby se samy zamyslely nad tím, co by mohly dělat jinak?

To byl smysl této snídaně, abychom se zamysleli nad tím, jak se máme v každém dnu dobře, že existují i jiné překážky, které musí ostatní překonávat a jiní je berou jako samozřejmost. Např. když jsi najednou na vozíčku a ocitneš se v kuchyňském koutě, kde je mikrovlnka v horních částech, tak je jasné, že člověk na vozíčku na mikrovlnku nedosáhne. Vše má pak přesah do fungování týmu, otázka je, zda jsou lidé schopni si pomoci, spolupracovat a být ohleduplní.

Máš nějaké konkrétní ohlasy?

Několik zpětných vazeb jsme dostali a jsou jenom pozitivní ve smyslu, že přesně toto téma, o kterém se mluvilo, je zaujalo. Můžou se na to teď dívat jinak, myslet na to, jak zaměstnat právě např. lidi s autismem, a že by se mohli nějak napojit na Asociaci, se kterou spolupracuje společnost SAP. Je to další krok pro ty lidi, které to dodnes nenapadlo, a teď se zamyslí nad tím, že dají prostor někomu dalšímu.

 NNX2345 1

A ohlasy od řečníků?

David, vím, že si vše užil. Lenka byla nervózní, ale vím, že se těšila a dnes to samé téma přednáší na APPS konferenci, tentokrát v českém jazyce a místo pro 40 lidí, je to pro 150 posluchačů. Ale myslím, že byla ráda, že o tom může mluvit někde dál, k někomu dalšímu.

Jak se akce pojila s místem konání?

Chtěli jsme najít místo, které by s tímto tématem bylo propojené. Hledali jsme tematicky kavárnu, kde jsou zaměstnáváni handikapovaní. A jsme rádi, že to nakonec byla Ta kavárna v Jedličkově ústavu, a to i z toho důvodu, že celý nájem, a ještě další finanční obnos od společnosti GoodCall byl pak věnovaný Jedličkovu ústavu.

Jaké téma bude příště?

Máme už asi 3 nápady, na jednu stranu sama za sebe nejsem ve stádiu, že bych si říkala honem do další snídaně, musím si teď nechat místo na nějaké uležení a odstup. Teď je to za Multilingual, takže mě napadlo, že to příště možná rozšíříme přes celý GoodCall, podle toho, jaké téma zvolíme.

Je ještě něco, co by si chtěla dodat?

Za mě ještě velký dík celému týmu. Ono je hezké mít nějaké myšlenky a nápady, ale musím říct, že celý tým, když se to pak začne plánovat, tak se sepne dohromady a organizačně je v úrovni profesionálů. Takže velké díky patří celému týmu, který do toho jde s maximálním nadšením a v ten den jsou všichni ready a starají se, aby si to užili nejen klienti, ale i my sami. A jsem ráda, že akce pořádáme formou „breakfasts“. Snídaně je takový hezký čas, všichni pak jdou s jinou myšlenkou do celého dne, do své kanceláře, domů.

 NNX2270 1

____________

Z posledního GoodCall for Breakfast odcházela zpět do práce s jinou myšlenkou jistě většina z hostů a možná i vám se teď klube brouk v hlavě. Na závěr si můžete přečíst tip přímo od Davida Lukeše, na co všechno je třeba myslet, než zaměstnáte vozíčkáře a poslechnout si rozhovor s Lenkou a Williamem ze SAP, kde odpovídají na otázky ohledně jejich práce s lidmi na autistickém spektru. Pokud věříte, že byste ve vaší firmě mohli udělat změnu a zaměstnat někoho, kdo neměl takové štěstí jako ostatní, nechte se inspirovat a nebojte se cíl realizovat. Těšíme se na další shledání!

TIPY NA ZÁVĚR

Milan Novák: Davide, co by si doporučil firmám, které chtějí zaměstnávat lidi na vozíčku?

David Lukeš: „Je tu několik věcí. Jednou jsou architektonické bariéry, je velmi důležité mít dobře přizpůsobené toalety s dostatkem místa, pokud je to možné, tak také pro ně mít parkovací místo nebo dobré spojení z městské dopravy. A co je taky velmi důležité je, abyste s nimi byli trpěliví, flexibilní, aby měli možnost home office nebo pracovní dobu kratší než 8 hodin. A co je asi nejdůležitější je, aby si tam našli nějaké kamarády a měli někoho, na koho se mohou spolehnout, a kdo jim může asistovat.“ 

A pokud jste na změnu připravení, ale nevíte, jak udělat první krok, zkuste najít inspiraci na nadcházejícím kurzu Diverzita v náboru

Poslední aktualizace středa, 12 únor 2020 09:42

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz