Ondřej Procházka: Jak se dělá recruitment ve Facebooku
- Autor článku Petra Vrbová
Protože nás vždycky lákalo nahlédnout do života recruiterů nějakého známého gigantu, pozvali jsme si Ondřeje Procházku, který pracuje v londýnské pobočce Facebooku. V podcastu Nelidské zdroje nám nastínil, jakým způsobem nabírají na jeho oddělení nové posily. Těšit se můžete také na zajímavé postřehy k rozdílům mezi prací recruitera v ČR a v Londýně.
Jak to chodí v Londýně
Rozdíly mezi českým a anglickým trhem práce začínají už v agenturách. Ty londýnské mají jinou kulturu a tvrdší podmínky, než na jaké jsme zvyklí z těch našich. Většinou do nich nastupují čerství absolventi, kteří si tu doslova oddřou prvních pět let, kdy jde pracovní vytížení na úkor soukromého života. Po tomto hektickém období odcházejí uplatnit získané zkušenosti do firem, které jim umožní trochu zvolnit. Ondra potvrdil, že jedni z nejšikovnějších lidí, které ve Facebooku mají, začínali právě v agentuře. A podělil se také o příjemné zjištění, že v očích anglických náborářů má diplom z Karlovy univerzity nebo ČVUT stejnou váhu, jako vzdělání získané na prestižních zahraničních univerzitách.
Tip! Přečtěte si, co nás letos pravděpodobně čeká a jaké knihy a podcasty vám pomůžou držet s novými trendy krok.
Nábor ve Facebooku
Londýnská pobočka je hned po té sídlící v USA druhou největší líhní talentů. Ondra má na starosti, aby se tým designérů rozrůstal o nové posily. Pomáhají mu v tom i sami seniorní inženýři, kteří jsou běžně součástí náboru nových seniorních inženýrů. A prozradil nám, že jsou daleko ochotnější a ke spolupráci s recruitery přistupují mnohem vstřícněji než u nás. Vědí totiž, že jejich časem nebudou kolegové z HR zbytečně plýtvat a že se můžou podílet na výběru nových kolegů, se kterými budou potom pracovat. Sami tedy recruiterům dávají tipy na profily šikovných lidí na LinkedInu. V podcastu také přišla řeč na to, jak moc se v londýnském Facebooku liší pracovní mentalita od té naší. Například nikdo úzkostlivě neřeší, v kolik hodin jste došli do práce nebo co během pracovní doby děláte – důležité je, jaké máte výsledky.
Tip! Zjistěte, jak využít inovační metodologie k vylepšení náborového procesu tak, aby si uchazeči z náborového procesu odcházeli s ryze pozitivními emocemi.
S RPO chybu rozhodně neuděláte
A protože v podcastu došla řeč také na RO (Recruitment Outsourcing), rádi bychom vám připomněli, v čem je tento stále oblíbenější způsob nabírání nových posil výhodný. Za vše mluví už to, že recruiter, kterého si dočasně „pronajmete“, bude uchazeče oslovovat jménem vaší firmy, což působí vždycky lépe než agentura. Profesionální náborář se zkrátka stane plnohodnotným členem vašeho týmu, který bude dodržovat veškeré interní procesy. Získat na potřebnou dobu zkušeného profesionála se vyplatí například menším firmám, které nemají vlastní HR oddělení nebo kterým chybí seniorní recruiter. Pokud by se hodil i vám, klikněte sem pro více informací. Kromě tohoto praktického řešení náborů si můžete vybrat také některý z on-line kurzů, které vašim recruiterům rozšíří obzory i v době, která školením zatím moc nepřeje.
Celý podcast s Ondřejem Procházkou najdete tady.