5 způsobů, jak odhalit skrytý profil na LinkedInu
- Autor článku José Kadlec
Ti z vás, co nemají placený LinkedIn účet, to pravděpodobně řeší každý den. Jak si mohu zobrazit celý profil LinkedIn uživatele ze 3. úrovně spojení nebo uživatele úplně mimo moji síť?
Pokud sledujete dění kolem LinkedInu, tak možná víte, že LinkedIn zavádí výraznou změnu v tom, že by všechny profily měly být viditelné i pro neplacené uživatele. Výměnou za to, ale pro neplacené uživatele zavádí LinkedIn tzv. commercial use limit. Tento limit není nijak konkrétně definován, ale pravděpodobně se bude jednat o omezení počtu hledání a to pouze na několik desítek (zhruba 60 za měsíc).
Nově s LinkedInem uděláte pouze několik desítek hledání za měsíc, ale za to uvidíte skryté profily i s neplaceným účtem. (Tohle tweetnu)
Málo se ví, ale např. limit na počet otevřených profilů v LinkedInu již je a pokud s LinkedInem pracujete skutečně intenzivně a otevřete stovky až tisíce LinkedIn profilů v krátké době, LinkedIn vám na nějakou dobu omezí další používání. Limity jsou i v placené verzi.
Někteří američané již tedy mohou vidět celé profily všech LinkedIn uživatelů. Protože se ale většina změn v LinkedInu neprojeví u všech okamžitě, můžeme si na tuto změnu ještě nějakou dobu počkat.
Jak si tedy zobrazit celý profil uživatele na 3. úrovni a mimo síť a to teď hned?
1) Na jeden klik přímo z LinkedInu
Dejme si příklad následující uživatelky LinkedInu, která je vůči mě na 3. úrovni a mám tedy omezené vidění jejího profilu.
V pravé části dole vidíme část How You’re Connected. Pokud tuto část nevidíte, přepněte si LinkedIn do angličtiny (najeďte myší na váš avatar vpravo nahoře -> Jazyk – Změnit).
Pro zobrazení celého profilu jednoduše najeďte myší na obrázek osoby, který chcete odkrýt a počkejte než se zobrazí popup okénko.
Pak už stačí jen kliknout na jméno, které je ve vyskakovacím popup okénku stále skryté.
A zobrazí se vám celý LinkedIn profil uživatele jakoby to bylo vaše spojení na 2. úrovni včetně toho, že se vám zobrazí funkční tlačítko pro zaslání LinkedIn pozvánky.
Tento trik funguje pouze pro spojení na 3. úrovni. Nefunguje pro spojení, které jsou mimo vaší síť. To jsou uživatelé, se kterými vás nikdo nepropojuje a nevidíte na jejich skrytém profilu ani jejich křestní jméno a ani část How You’re Connected.
2) Google rentgen trik
Následující postup funguje na skryté profily, které jsou na 3. úrovni a i ty, které jsou mimo vaši síť. Nefunguje však na uživatele, kteří mají nastavený privátní profil – tzn. nastavili si v LinkedInu, že nechtějí, aby internetové vyhledávače jejich profil našly. Těch je zhruba 12 % z celkového počtu uživatelů, takže stále tento postup na drtivou většinu profilů úspěšně použijete.
Ukažme si tento postup tedy rovnou na LinkedIn profilu mimo vaši síť.
O daném člověku máme v zásadě pouze čtyři informace. Jaký má titulek, že je z Prahy, že pracuje v oboru Goverment Administration, a že má 1 spojení. Jméno a zbytek profilu nevidíme.
K zobrazení celého profilu zkusíme využít právě titulku a to např. následujícím způsobem.
Zobrazí se vám pravděpodobně jediný výsledek, kterým je právě odkaz na profil hledaného člověka.
Odkaz stačí otevřít a dostanete se opět na celý profil uživatele.
Tzv. rentgenové prohledávání LinkedInu, je založeno na faktu, že Google chce zobrazit všechny informace co může. (Tohle tweetnu)
Pokud bychom chtěli tuto metodu použít na profil slečny Miroslavy S. z první metody, příkaz by mohl vypadat např. následovně. Do příkazu kromě titulku přidáváme její křestní jméno, protože to také víme, že určitě na profilu má.
site:cz.linkedin.com "Supplier Quality Engineer" Miroslava
Zde vidíme, že výsledky už nejsou tak přímočaré.
Výsledků je tam více a také ne všechno jsou to odkazy na LinkedIn profily, ale i na jiné stránky na LinkedInu. Každopádně letmým okem vidíme, že výsledkem bude první odkaz na Miroslavu Stachovou, protože její příjmení začíná písmenem S. To že je to ona si potvrdíme otevřením odkazu, kde uvidíme stejnou fotografii.
Každopádně pro efektivnější práci bych já osobně použil vylepšený příkaz, který zobrazuje skutečně pouze odkazy na LinkedIn profily a ostatní stránky odfiltruje.
S tímto postupem se můžete dostat do potíží, pokud je title příliš obecný a používá ho hodně LinkedIn uživatelů – např. Consultant, Quality Engineer, Senior Developer, atp. U profilů na 3. úrovni se dá tento případ vyřešit následovně.
Ukažme si ještě jednou Miroslavy profil, ale včetně částí, které jsou na pravé straně.
A teď, jak tento profil „vidí Google“.
Vidíte, že část Lidé si také prohlédli je stejná pro oba případy a toho my využijeme. Tato část je vlastně další unikátní část profilu uživatele, kterého chceme odkrýt.
Do příkazu tedy vložíme např. dvě celá jména a jejich titulky ze sekce Lidé si také prohlédli. Ve většině případů bude stačit jedno jméno i bez titulku. Upravený příkaz by mohl vypadat následovně.
Výsledkem bude jediný odkaz a to odkaz na hledaný profil.
Pokud byste hledali tímto způsobem lidi v jiných státech, upravili byste předponu – pl.linkdin.com, de.linkedin.com, uk.linkedin.com, atp. USA předponu nepoužívá, takže pouze linkedin.com. Samozřejmě předpony používat nemusíte, ale vystavujete se zase riziku, že dostanete hodně výsledků a nebudete rychle vědět, který profil je ten, který jste hledali.
3) Plugin lippl
Plugin lippl si můžete nainstalovat do prohlížeče Chrome a funguje následovně. Otevřete si profil, který chcete odkrýt a vpravo kliknete na vyjížděcí lištu.
Po jejím rozbalení kliknete na Search.
A zobrazí se vám (musíte být přihlášení přes Facebook nebo jejich vlastní registraci) odkaz na celý LinkedIn profil.
Lippl plugin funguje na principu rentgenového prohledávání Googlem a funguje ve většině případů.
4) Plugin Locksmith for LinkedIn
Plugin Locksmith for LinkedIn opět do prohlížeče Google Chrome funguje tak jednoduše, že jednoduší už to ani být nemůže. Stáhněte si a nainstalujte plugin.
Pak otevřete skrytý profil, který chcete odhalit a do sekundy se zobrazí ikonka zámku a poté ihned uvidíte celý profil. Funguje to v 99 % případů.
5) Upgradovat neplacený LinkedIn účet na premium
Jednou z možností je samozřejmě upgradovat si svůj LinkedIn účet na placenou verzi a to buď Recruiter Lite nebo plnohodnotný LinkedIn Recruiter.
Premium LinkedIn účty přináší mnoho výhod, ale nejsou neomezené, i když je tak někdy uváděno. (Tohle tweetnu)
Nelze vidět úplně všechny profily. Stále je zde limit na počet zobrazených výsledků. Nemluvě o tom, že síla dnešního recruitmentu (případně talent sourcingu) je na straně angažovanosti kandidáta a ten si tímto nekoupíte.
Každopádně objevujeme, že LinkedIn chtěně nebo nechtěně některé informace z profilů uživatelů pro neplacené uživatele cenzuruje, aniž byste to věděli. Takže už tak docela neplatí, že s neplaceným učtem najdete totožné uživatele jako s tím premiovým.
Pokud byste chtěli poradit, zdali se vám placená verze LinkedIn Recruiter vyplatí, neváhejte mi dát vědět. Jako oficiálně certifikovaný LinkedIn profesionál a LinkedIn talent solutions partner pomáhám společnostem objednávat tuto službu s ohledem na jejich individuální ROI (pozn. Return On Investment).
Zajímá vás toto téma více? Chcete nabírat až desítky nových zaměstnanců každý měsíc přes sociální média? Chcete informace od jedniček v oboru a praktické metody jako v tomto článku?
Pak vám doporučuji jeden z oblíbených kurzů nebo certifikačních programů Recruitment Academy určený recruiterům, personalistům, talent sourcerům, researcherům a HR manažerům.
V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Josef Kadlec, Recruitment Academy® Certified Architect
Autor knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment
Spojte se se mnou na LinkedInu
Nebo mě sledujte na Twitteru @josefkadlec
José Kadlec
- - Nekonvenční headhunter a talent sourcing architect
- - Zakladatel společností GoodCall a Recruitment Academy
- - Autor knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment
- - Instruktor video kurzu Recruitment Engineering a kurátor recruitment show Hireconomics
- - První oficiálně certifikovaný LinkedIn recruiter ve střední a východní Evropě