Menu

12 tipů, kde hledat práci online

Ať už jste zrovna přišli o zaměstnání, nebo hledáte nové výzvy je důležité vědět, kde práci hledat.  V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jaké portály a aplikace můžete využít k nalezení práce. Pandemie nového typu koronaviru sice měla v minulosti výrazné dopady na zdraví některých firem a mnoho lidí přišlo o práci, ale nyní už je situace podstatně lepší. Proto se podívejte na následující tipy, které vám pomohou najít si nové zaměstnání.

1. Portály Jobs.cz, Práce.cz a Indeed.com

Společnost lmc je provozovatelem největších pracovních portálů v České republice. Na stránkách Jobs.cz a Práce.cz najdete tisíce pracovních nabídek ze všech koutů země a z nejrůznějších oborů. Na své si tak přijdou lidé hledající dělnické pozice až po management. Dalším produktem lmc je i aplikace Práce za rohem. I zde najdete množství nabídek na plný nebo částečný úvazek i brigád. V Česku pravděpodobně méně používaný je portál Indeed.com, který ovšem platí za celosvětovou jedničku mezi pracovními portály. Kromě procházení nabídek z celého světa můžete na Indeed.com zjistit a porovnat průměrnou mzdu na specifických pozicích.   

Příklady dalších pracovních portálů: 

2. LinkedIn Jobs

Je načase oprášit a aktualizovat svůj LinkedIn profil a po volných pozicích zapátrat na této kariérní sociální síti. Záložku s nabídkami práce najdete na horní liště stránky. LinkedIn sám vám dokáže nabídnout aktivní relevantní nabídky nebo můžete hledat vlastní podle zvolených kritérií. Některé firmy nabízí i možnost jednoduchého odeslání zájmu o pozici jedním kliknutím.

TIP: Správně vyplněný LinkedIn profil, vám pomůže zaujmout personalisty a zvýšit vaše šance na pracovním trhu. V dnešním článku si přečtete, jak na to.

3. Váš LinkedIn profil

Ještě chvíli zůstaňme u LinkedInu. V jeho útrobách se pohybuje velké množství vyhledávačů talentů (talent sourcerů), recruiterů i manažerů, kteří hledají do svých týmů a společností nové lidi. Vy sami jim můžete dát vědět, že aktuálně hledáte nové pracovní příležitosti. Návod, jak tuto informaci přidáte do svého profilu najdete v oficiálním návodu od LinkedIn. A nebojte se, pokud se poohlížíte po nových příležitost i v případě, že aktuálně zaměstnaní jste, LinkedIn ochrání vaše soukromí a vašim kolegům neukáže, že novou práci hledáte. Vyzkoušet můžete i sílu vaší LinkedIn sítě tím, že zveřejníte příspěvek, ve kterém oznámíte, že aktuálně hledáte nové zaměstnání. 

LinkedIn pracovní příležitost

4. StartupJobs

Přemýšleli jste někdy o práci ve startupu? Prostředí začínajících společností je zcela unikátní. Portál StartupJobs.com propojuje pracovníky se startupy, které hledají nové lidi z nejrůznějších oborů, od vývojářů, přes obchodníky až po marketing specialisty.

5. Welcome to the Jungle a Cocuma

Nahlédněte do firmy ještě před tím, než do ní půjdete na pohovor. Welcome to the Jungle (bývalé Proudly) a Cocumaj sou dvě online pracovní tržiště nabízející vedle pracovních nabídek také propracované profily firem, které slouží jako esence firemních kultur. Ověřte si, že vám kromě pracovní náplně vyhovují i hodnoty a prostředí společnosti.

6. Atmoskop a VímVíc

Podívejte se na firmu očima jejích zaměstnanců. Jak na Atmoskopu, tak VímVíc si můžete přečíst autentické recenze od současných i bývalých zaměstnanců. Atmoskop také nabízí hledání práce ne podle klasických názvů pozic, ale více podle osobních hodnot a preferencí uchazeče jako je absence přesčasů, možnost práce z domova nebo mezinárodní prostředí. Seznam otevřených pozic v dané firmě je pak samozřejmostí. 

Atmoskop hodnocení

7. Facebook Kariéra

Věděli jste, že pracovní nabídky můžete procházet i na Facebooku? Tato sociální síť nabízí možnost publikace pozic firemním stránkám již nějakou dobu. Záložku Kariéra (v anglické verzi Jobs) najdete v levém sloupci Prozkoumat (Explore). Pracovní nabídky můžete filtrovat na základě lokality, oboru a typu úvazku. S firmou se spojíte přes jednoduchý formulář, který je součástí Facebooku. Vaše odpověď přijde společnosti nejen do Facebook inboxu, ale i do emailové schránky.

FB Jobs

8. Skupiny na Facebooku

Svou ohromnou sílu nám dokazují Facebookové skupiny. A nemusíte se zaměřovat jen na ty, které explicitně vznikly pro publikaci pracovních nabídek. Poohlédněte si o po takových, které se zabývají tématy z vašeho oboru. Ve skupinách se nebojte o práci požádat nebo nabídnout svoje služby. Vyzkoušet můžete například: Holky z marketinguPraha – PRÁCE, BRIGÁDYPráce – programátoři, vývojáři, kódeři,Recruitment forum a další

9. Oborové portály

Zatímco o větších pracovních portálech slyšel někdy už každý, existují i méně známá a nápadná pracovní tržiště. Mezi nimi jsou například portály Top Language Jobs, na kterých můžete uplatnit především svoje jazykové znalosti a hledat práci na 5 kontinentech, nebo Gastro Jobs zaměřující se výhradně na pozice v gastronomii a hotelnictví. 

TIP:  Přečtěte si o způsobech, jak najít vhodné místo na trhu práce a s tím spojenou seberealizaci.

10. Obraťte se na personální agenturu

Nechte hledání na někom jiném a požádejte o pomoc personální společnost. Nejen, že vám odpadne stres s hledáním a neustálým odepisováním na inzeráty, ale navíc díky specialistovi z agentury získáváte profesionální feedback a lepší přehled o pracovním trhu. Na českém trhu si můžete vybírat z několika recruitment firem. Jednou z nich je i společnost GoodCall, která si zakládá na osobním přístupu a rychlém a upřímném jednání.
Další agentury: Adecco, Hays, ManpowerGroup, Randstad, Reed, Grafton, Synergie, NonStop recruitment a další

11. Zkuste to na volné noze

Využijte svoje znalosti a zkušenosti a založte na nich svou živnost. Po vyřízení živnostenského listu můžete zamířit na nejrůznější weby a svoje služby nabízet ostatním. Ať už hledáten jen krátkodobý přivýdělek nebo si chcete postavit celé portfolio zákazníků, kteřé vám zajistí obživu nezapomeňte se zaregistrovat napříkald na portálu Na volné noze nebo Webtrh. Oba totiž združují nezávislé profesionály z mnoha oborů včetně těch řemeslných.

Extra tip: Ozvěte se firmě sami

Máte ve svém okolí zaměstnavatele, u kterého jste vždy chtěli pracovat nebo vás v minulosti zaujaly jeho pracovní nabídky? Oslovte ho napřímo. Otevřete si webové stránky, vyhledejte si kontakt a firmě se ozvěte sami. Nezapomeňte zmínit vaši motivaci, představu o pracovní pozici a přiložit aktualizovaný životopis.

12. Rekvalifikujte se

Na nové začátky není nikdy pozdě a platí to ve všech směrech. Takže pokud vás vaše práce už nenaplňuje nebo se vám nedaří najít upltnění ve vašem oboru, co třeba zkusit obor jiný? Věděli jste třeba o současném akutním nedostatku IT specialistů a že si zdarma můžete udělat rekvalifikaci třeba na ITjede.cz?!

 

TIP: Přečtěte si, jak funguje platforma ITjede.cz a jak vám může pomoci k novým začátkům v oblasti IT!

 

 

Poslední aktualizace pátek, 14 duben 2023 14:17

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz