Menu

5 způsobů, jak se vyhnout vyhoření HR profesionálů

Dlouhodobé vystavování tlaku může být příčinou syndromu vyhoření. Ten se může v dnešní době týkat všech zaměstnanců napříč obory. I personalistů. Podle průzkumu společnosti AllVoices mezi 400 personalisty se 53 % HR lídrů potýká se syndromem vyhoření a 48 % kvůli tomu hledá novou práci (2022). Ve společnostech to jsou často právě HRisti, kteří pomáhají svým kolegům řešit stres a jiné problémy. Proto je důležité, aby sami byli v psychické pohodě a mohli dále plnit své odpovědnosti. Přečtěte si 5 tipů, jak se můžete vyhnout vyhoření při práci v HR.

 

Dbejte na rovnováhu

 

Jednou z hlavních příčin syndromu vyhoření je dlouhodobé vystavování tlaku a časté přesčasy v práci. Stanovte si zdravé hranice a zkuste dodržovat 8hodinový pracovní režim. Během práce si dělejte krátké přestávky. Dejte si kafe, svačinu, jděte se nadýchat čerstvého vzduchu. Bude díky tomu více produktivní.

 

Nezapomínejte na svůj osobní život. Doma si vypněte všechna upozornění na pracovní e-maily. Kolegové to bez vás chvíli vydrží. Nezapomínejte si také vybírat dovolenou. Firma během vaší nepřítomnosti nespadne a vy budete mít na dovolené čas nasbírat novou energii a inspiraci, kterou  můžete v práci později využít.

 

Připomeňte si, proč pracujete v HR

 

Baví vás vůbec vaše práce? Přemýšleli jste nad tím, proč vlastně v HR pracujete? Co vás v práci motivuje a máte nějaké vyšší cíle? Je něco, co vám nevyhovuje? Zkuste si jednou za čas zodpovědět tyto otázky. Klidně jděte i za svým nadřízeným a proberte to spolu. Váš nadřízený by se měl zajímat o to, jak se cítí jeho podřízení. Důležité je sdílet své pocity a nenechávat si to pro sebe, pokud vás něco opravdu trápí, nebo máte i nějaké nápady na zlepšení vaší práce.

 

Tip: Pokud máte stejně jako 53 % společností potíže s náborem, zapojte HR marketing!

 

Pomozte si technologií

 

Rutinní práce, kterou děláme dlouhodobě každý den našemu duševnímu zdraví úplně nepřispívá. Dnešní doba s sebou nese spoustu možností, a to hlavně po technické stránce. Využijte různé softwary, které vám mohou usnadnit práci a zautomatizují rutinní činnosti

 

Jeden z nekončících úkolů, kterým se HR běžně zabývá, je nábor nováčků. A zrovna v tomto směru je prostor pro využití technologií. Používejte například náborový software ATS. Pomůže vám zjednodušit každou fázi náborového procesu a zvýší i produktivitu celého HR týmu. Získáte tím více času na plnění dalších úkolů a budete méně ve stresu. Onboarding vám může ulehčit třeba chatbot! Každý malý krůček ke zkvalitnění vaší práce je prevencí proti vyhoření. 

 

Tip: Navštivte Datacruit.com a vyzkoušejte intuitivní a efektivní ATS, které vám pomůže zautomatizovat váš náborový proces.

 

Komunikace

 

Pokud máte pocit, že syndrom vyhoření je za dveřmi, nenechávejte si to pro sebe. Svěřte se kolegům, rodině. Pomoci od ostatních se dočkáte, pokud si o ní řeknete. A nezapomínejte na to, že požádat o pomoc není znakem slabosti, ale naopak. Pokud je na vás vaše pracovní tempo moc náročné, řekněte to. Když narazíte na úkol, se kterým si nevíte rady, poproste někoho, jestli vám nepomůže. Někdy se může zdát snazší, nechat si problémy pro sebe, ale v konečném důsledku vám to spíše uškodí. 

 

Mluvte s někým z oboru

 

Úplně nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je promluvit si s někým z vašeho oboru. S někým, kdo rozumí vaší práci, zná její úskalí a chápe vaše pocity. Můžete se navzájem podporovat, sdílet rady, názory, radosti i strasti. HR komunita je poměrně velká, takže se nemusíte bát, že na nikoho nenarazíte. Navíc existují ze světa HR různé blogy a podcasty, ve kterých se třeba dozvíte, že i ostatní mají stejné problémy jako vy. Nejste na to určitě sami.

 

TIP: Přečtěte si naše tipy o tom, jak vytvořit zdravou firemní kulturu, aby se všichni kolem vás cítili dobře? 

 


 

HR hraje důležitou roli v každé společnosti. Starejte se o sebe a své zdraví. Pamatujte si, že nejdůležitější je pomoci sám sobě, pak vám zbyde energie i na ostatní. A když budete v duševní pohodě, vaše pomoc bude o to cennější. Doufáme, že vám tyto tipy pomohou s bojem proti syndromu vyhoření a že se s ním nikdy nebudete muset potýkat.

 

 

Poslední aktualizace úterý, 15 listopad 2022 15:17
Petra Vrbová

Petra Vrbová

email: petra.vrbova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz