Jak skloubit práci, studium a rodinu
- Autor článku Petra Vrbová
Vzdělávat se při zaměstnání je rozhodně úctyhodné. Doplněným vzděláním si vylepšíte životopis a navíc se vám s dalším vzděláním otevírají dveře k novým pracovním příležitostem. Často ale takové pracovní a studijní nasazení může být velmi náročné. V tomto článku vám přinášíme pár tipů, jak vybalancovat profesní, studijní a osobní život.
Začněte výběrem vhodného kurzu
Zvolte si studium nejen podle úrovně vašich znalostí, oboru nebo podle toho, co vás prostě zajímá. Pro vás přínosné studium podpoří vaši touhu dále se vzdělávat a učit a dostat ze sebe to nejlepší. Užívejte si to!
Udělejte si časový harmonogram
Vytvořte si plán, do kterého zahrnete všechny své osobní, rodinné i studijní požadavky. Možná vás překvapí, jak málo času máte, ale přesný harmonogram vám pomůže všemi procesy lépe projít a nevynechat důležité události, na kterých vám záleží.
Pozor! Důležitá je reálnost cílů! Jen realistické plány vám pomůžou udržet stres na uzdě!
Efektivně nakládejte se svým časem
Zkuste si nějaký den zapisovat, jak dlouho strávíte nad každodenními činnostmi jako je např. dojíždění, práce, kontrolování sociálních sítí nebo sledování Netflixu. Možná zjistíte, že váš čas nevyužíváte vždy úplně hodnotně. Nemusíte se Netflixu a jiných zábav vzdát nadobro, ale možná budete radši věnovat více času studiu. Je užitečné trénovat disciplínu.
Možná vám ani nepřijde, kolik času strávíme nad přípravou jídla. Můžete tento čas ušetřit tím, že si připravíte více jídla najednou na následující dny. Ty pak jen ohřejete v mikrovlnce!
Řekněte o studiu okolí
Podpora rodiny je důležitá. Promluvte si s členy rodiny a vysvětlete jim, proč na ně chvílemi nebudete mít čas. Určitě to pochopí. Zároveň se domluvte se šéfem, kdy nebudete k dispozici na přesčasy. Kamarádům se zase můžete chlubit, co nového jste se už naučili!
Nebojte se odpočívat
I když jste si vytvořili časový harmonogram, nebuďte smutní z toho, že to někdy podle něj úplně nevyjde. Pauza od povinností není občas na škodu. Naopak máte možnost načerpat novou energii ke studiu.
Nezbytnost k úspěšnému skloubení práce, rodiny a studia je mimo jiné i dostatek spánku, zdravá strava, pravidelný přísun tekutin a odpočinek.
Odměňujte se
Při studiu je náročné udržet si motivaci. Je proto potřeba si naplánovat pravidelné odměny, které vám motivaci udrží. Dokončili jste jeden studijní okruh? Zajděte si na masáž! Úspěšně jste zvládli celý kurz? Zajděte na večeři s rodinou!
Doporučujeme koupit si speciální blok na zapisování odměn, a naopak i vydaného úsilí.
Spojte své studium s prací
Vaše studium pravděpodobně souvisí s prací, proto se zkuste domluvit se svým zaměstnavatelem, zda by vám nenechal nějaký čas na studium. Můžete převést své teoretické poznatky přímo do praxe. Formulujte své studijní cíle společně se svým manažerem a informujte ho o svém pokroku. Podporující zaměstnavatel může být velkým přínosem, protože vám během studia poskytne cennou pomoc a povzbuzení.
Věříme, že vám naše tipy pomůžou se z tak vysokého pracovního a studijního tempa nezbláznit a naopak z tohoto náročného období vytěžit co nejvíce. Jestliže uvažujete o změně práce po dokončení vašeho rekvalifikačního vzdělávání, přečtěte si nejprve náš blog o tom, jak změnit práci v nejisté době a pokračujte na nový pracovní portál jobs.datacruit.com, kde najdete přes 2 tisíce nových pozic v různých oborech. Pokud hledáte nové pracovní příležitosti ve více technických oborech, můžete absolvovat rekvalifikační kurz na ITjede.cz a získat celosvětově uznávaný certifikát! Poté se klidně můžete poohlédnout po pozicích u Microsoft partnerů.