Schveigla, kaple sv. Jana Nepomuckého z roku u barokního mostu přes potok Salaška, sochy sv. Jana Nepomuckého při cestě ke hřbitovu a na obecním náměstí, socha Božího Syna u rozcestí mezi Velehradem a Modrou možnost volné, individuální prohlídky. Velehradský hřbitov s hrobem Mons. Šrámka, velehradských cisterciáků, slavisty J. Vašici, řeholních sester, jezuitů a dalších osobnost. Leden — Prosinec pondělí — ; — úterý — čtvrtek — pátek — sobota — neděle zavřeno. Na mieste, kde žil pustovníckym životom sv.
Jeho srdcom boli jaskynné priestory, kde pustovník žil, ku ktorým pristavali na našom území jedinečnú trojpodlažnú kaplnku, ktorá je v najvyššom podlaží otvorená do spomínanej jaskyne. V tesnej blízkosti boli postavené ďalšie kláštorné budovy. Život benediktínskych mníchov v priebehu stáročí však vážne narušilo nepokojné obdobie počas expanzie Matúša Čáka z neďalekého Trenčína a neskôr aj nájazdy husitských oddielov z blízkej Moravy.
Zánik tunajšieho opátstva má na svedomí útok vojsk generála Katzianera v roku Nový život na veľkú Skalku priniesli až v roku trenčianski jezuiti, ktorí majetok zaniknutého opátstva získali darom od kráľa Ferdinanda III. Následne, v rokoch jezuiti postavili vedľa pôvodných stavieb nové budovy kláštora a postupne celý areál upravovali.
V roku je spomínaná prestavba horného podlažia stredovekej kaplnky, v roku boli vybudované kamenné schody ku kláštoru a v roku bola uskutočnená výmena strechy. Po zrušení rádu v rakúskej monarchii v roku museli aj z Veľkej Skalky jezuiti odísť a opustené budovy začali chátrať až sa zmenili na ruiny. Čiastočné opravy na Veľkej Skalke sa realizovali v rokoch , v roku , a Po druhej svetovej vojne sa uskutočnili ďalšie práce v roku a potom aj v roku Väčšie práce na oprave a konzervovaní ruín spojených s výskumom sa začali po roku Zdroj: apsida.
Dvojvežový kostolík postavený v románskom slohu sa tu spomína po prvý raz v roku Bol zasvätený sv. Roku dal na jeho mieste vybudovať kaplnku ku cti sv.
CHCI SI NAJÍT PARTNERA
Doroty Juraj Thurzo horlivý katolík, starý otec Juraja Thurzu, neskoršieho palatína. Počas pôsobenia jezuitov na Skalke kaplnku renovovali v r. Počas kuruckých vojen bol kostolík poškodený. Neskôr postavili na Malej Skalke aj kalváriu so štrnástimi stanicami krížovej cesty. Kostol bol opäť zreštaurovaný za trenčianskeho farára opáta Ľudovíta Stáreka v r.
Hlavný oltár odvtedy zdobia sochy pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Vojnové udalosti druhej svetovej vojny neobišli ani Skalku a preto bolo potrebné opäť pristúpiť k rozsiahlej oprave, ktorá bola ukončená r. Slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky administrátor biskup Eduard Nécsey. Ostatné úpravy kostola na Malej Skalke sa uskutočnili v rokoch Zdroj: apsida. Trenčiansky hrad — dominanta mesta Trenčín aj celého Považia. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe..
Odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Počiatky hradu sa viažu k Koncom Z najvyššej Matúšovej veže je krásny výhľad na veľkú časť Považia.
ženy | Uherské Hradiště | Lidé k seznámení | Seznamka www.hrmixer.cz
Ďalší majitelia hradu ho postupne upravovali a prestavovali podľa svojich predstáv. Kráľ Ľudovít z Anjou pristavil nový palác — Ľudovítov palác, v ktorom si dnes môžete pozrieť historický dobový nábytok z čias Žigmund Luxemburský daroval hrad manželke Barbore Celjskej a dal pre ňu vybudovať Barborin palác. Práve Palác Zápoľských je najmladším palácom Trenčianskeho hradu. V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky.
Mgr. Marek Machalík
Kasárne kedysi slúžili na ubytovanie hradnej posádky a využívali sa aj ako sklad munície. Dnes tu nájdete expozíciu stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní. Hladomorňa bola pôvodne postavená ako vyhliadková veža. Až neskôr ju začali využívať ako hradné väzenie. Od roku sa v nej nachádzajú repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Ti odvážnejší si môžu vyskúšať dať hlavu do klady, ktorá sa nachádza pred hladomorňou.
Delová bašta v dávnych časoch chránila mosty idúce cez Váh. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, slávnostné podujatia a príležitostné výstavy. Kúsok od delovej bašty je studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske tureckého mladíka Omara ku krásnej Fatime. Fatima bola zajatkyňou hradného pána Štefana Zápoľského a na to, aby ju Omar vyslobodil, musel vykopať na Trenčianskom hrade do tvrdej skaly studňu.
Po troch rokoch kopania so svojimi druhmi sa mu to napokon podarilo. Prvú čašu vody podal Omar Zápoľskému so slovami: Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste stál najstarší hostinec v Trenčíne, ktorý sa pôvodne nazýval Závoj, dnes tu nájdete reštauráciu Fatima.
Ku koncu Obrovský požiar APRÍL: — hod. Zdroj: visit.
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. V této chalupě prožila Irma Gabrhelová skoro půl století svého života, z toho dvaadvace let sama, jako vdova.
Pocházela ze třinácti děti. Vdávala se, když jí bylo pětadvacet. Se svým mužem měla sedm dětí. Irma Gabrhelová ovdověla, když jí bylo osmašedesát roků a od té doby žila v chalupě sama. Bohyně Irma odešla na přelomu tisíciletí, 7.
S ní zmizel nejen z kopanic, ale i ze středoevropského prostoru, jedinečný fenomén. Bohyně na Žítkové už nejsou. Odešly z tohoto světa jedna po druhé, potichu a takřka nepozorovaně. Jediné hmatatelné co po žítkovských bohyních zůstalo je právě tato chalupa, kterou jsme v neutěšeném stavu zakoupili a co možná s největší úctou a největším citem, zrekonstruovali. Dnes je možné tento domek navštívit, prohlédnout si jej včetně výkladu.
Na tyto prohlídkové hodiny není potřeba se telefonicky objednávat. Informační a turistické centrum se nachází v budově obecního úřadu a svým návštěvníkům má dozajista co nabídnout. Ke koupi je zde několik knih z regionální literatury. Pro turisty jsou zde připraveny turistické známky, samolepky a široká nabídka pohledů, které mapují krásnou přírodu Žítkové. Velkou zajímavostí je také prodejní výstava foto obrazů Heleny Michalčíkové ze Starého Hrozenkova. Helena svým objektivem mapuje krásnou přírodu Žítkové i celých Moravských Kopanic, již několik let ve všech ročních obdobích.
Pohled, kterým se dívá autorka na svět kolem sebe, určitě každého osloví a to zejména proto, že na jejích obrazech jsou zachycena nejen konkrétní místa, ale i jejich duch a podstata. Infocentrum nabízí zajímavosti v podobě výstavy dobových fotografií. Návštěvníci se mohou dočíst zajímavosti z historie a názvosloví místních částí.
Samozřejmostí jsou také turistické mapy a letáček s turistickými trasami, které dávají podrobný návod, jak z naší přírody vidět co nejvíc. Duben — Květen: Sobota, neděle, svátky — V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.
V muzeu se můžete těšit na expozice věnované nejstarším dějinám Bojkovska, cechům a řemeslům, soudnictví v Bojkovicích, lidovému domu s hospodářstvím a na expozici sakrální tematiky. Každý okruh má své lákadlo i neopakovatelnou atmosféru.
České výlety
V expozici zaměřené na řemesla se můžete setkat například s vybavením soukenické dílny z Nechybí ani tradiční téma muzea — expozice věnovaná zvěrokleštičství či předměty připomínající činnost Bajerovy sodovkárny. Je připomenut také význam Bojkovic jako správního a soudního centra, které disponovalo soudní pravomocí již od Stojí za zmínku, že samotné muzeum se dnes v budově bývalého soudu nachází a na tomto místě stála i bojkovská radnice z roku Její existenci připomíná zvon z roku , který vyzváněl odsouzencům při cestě na popraviště, okovy z radniční šatlavy či makovice která byla umístěna na radniční věži.
Novější dobu, kdy zde fungoval okresní soud, reprezentuje instalace soudní místnosti a nechybí ani připomínka významého přednosty okresního soudu poslanece JUDr. Bohumíra Bunžy.