Rituály pro efektivní vzdělávání
- Autor článku Petra Vrbová
Vzdělávání v době covidové a home-officové může být tak trochu výzva. Sice ušetříte čas bez dojíždění do kanceláře, ale na druhou stranu pro vás domácí pracovní prostředí nemusí být tak vhodné ke skutečně efektivní práci. V dnešním článku s vámi budeme sdílet několik tipů na zdravé rutiny, abyste se ze současného pracovního a studijního nezbláznili a naopak z něj vykřesali co nejvíc.
Ranní start
Pokud se zvlášť po ránu cítíte unavení, je dobré se ráno dopřát trochu pohybu. Může to být procházka se psem, krátké cvičení jógy, nebo stačí si jen uklidit místnost, kde pracujete nebo studujete. Pomůže vám to se dát doslova do pohybu a lépe se připravit na dlouhý den.
To-do list
Vytvářejte si na každý den to-do list neboli seznam všech úkolů, co potřebujete za daný den stihnout. Předtím než si sednete k pracovnímu stolu zavzpomínejte, co všechno máte na daný den v plánu, a postupně si vše sepisujte.
Tip! Některým lidem vyhovuje začít s nejjednodušími úkoly a pomalu se přesunout k těm težším, aby se hned ráno “neodrovnali” množstvím složitých úkolů.
Pracovní prostor
Vyberte si nějaké místo, kde se můžete soustředit a efektivně pracovat. Ať už je to kavárna, pracovna u vás doma nebo kancelář, vždy by vám tam mělo být dobře. Vyvarujte se místu, kde k vám doléhá třeba hluk z ulice. Může vás to znervózňovat a začnete přemýšlet nad provozem a situací venku.
Domluvte si i s rodinou, ve kterých hodinách dne potřebujete mít klid na práci a hovory nebo schůzky.
Pauzy
Dávat si přestávky je při pracovním i studijním nasazení velice důležité. Pokud máte psa, zajděte s ním na procházku, protáhněte se, nebo si připravte něco dobrého k obědu. Totiž trávit celý den před obrazovkou také není zdravé. Díky pauzám si váš mozek aspoň hezky odpočine a opět načerpá energii a sílu.
Udržujte vztahy s vašimi blízkými
Nezapomínejte na své blízké a rodinu. I když jste teď třeba zrovna zaneprázdnění prací a studiem, vaši blízcí a přátelé jsou stále součástí vašeho života. Proto jim věnujte svůj čas. Zajděte také třeba na kafe s kamarády, nebo na hezký oběd s rodiči nebo přítelem. Vyčistíte si hlavu a budete trávit nějaký ten čas s lidmi, se kterými vám je dobře. Prospěje to jejich i vašemu mentálnímu zdraví.
Pravidelný spánek
Spánek hraje pro naše mentální a fyzické zdraví klíčovou roli. Dodává nám energii, kterou pak používáme právě na den plný práce a studia. Zkuste nepracovat dlouho do noci. Vždy si práci rozvrhněte tak, abyste vše stihli a zvládli počítač zavřít ještě před večeří. Snažte si také určit počet hodin, který potřebujete ke spánku a každý den je skutečně “naspat”.
Buďte produktivní
Být produktivní při práci a studiu na home office může být docela výzva. Ať už máte doma partnera, děti nebo i domácího mazlíčka, mohou vás lehce se rozptylovat a vy se pak nesoustředíte na své povinnosti. Stanovte si systém odměn, abyste dosáhli tížené produktivity. Může to být dobrá svačina, procházka se psem, nové nehtíky nebo třeba pokec s kamarádkou ve vaší oblíbené kavárně.
PravidelnĚ JEZTE
Stejně jako spánek, i jídlo vám dodává energii. Možná se vám stává, že z důvodu vysokého pracovního nasazení jste se k obědu dostali až pozdě odpoledne. Někdo dokonce vynechává snídani, která je nejdůležitějším jídlem celého dne! Udělejte si vždycky čas a pravidelně jezte. Z jídla načerpáte energii a navíc zamezíte případnému kručení v břiše při důležitém jednání.
Věříme, že vám naše tipy pomohou lépe zvládat studium při práci! Nezapomeňte si také přečíst náš článek o tom, jak si udržet disciplínu při vzdělávání online a jak skloubit práci, studium a rodinu.